Grécko žiada EÚ, ECB a MMF o rokovania, ich súčasťou má byť aj pomoc

Atény 15. apríla (TASR) – Grécko dnes požiadalo o začatie rozhovorov s Európskou úniou (EÚ), Európskou centrálnou bankou (ECB) a Medzinárodným menovým fondom (MMF) v súvislosti s nedeľňajšou (11. 4.) dohodou o finančnej pomoci. Pozorovatelia to považujú za predzvesť blížiacej sa oficiálnej žiadosti o pomoc, aj keď priamo o ňu Atény zatiaľ nepožiadali.

V liste EÚ, ECB a MMF grécky minister financií George Papaconstantinou uviedol, že Atény "žiadajú o začatie rokovaní o svojom viacročnom programe hospodárskej politiky, ktorých súčasťou by bola aj prípadná finančná pomoc krajine, ak by o ňu Grécko požiadalo".

"Je to oficiálny krok, v rámci ktorého strany zainteresované v potenciálnom záchrannom programe zverejnia detaily a podmienky celého programu," povedal zástupca gréckeho ministerstva financií. "To, čo máme, je iba jeden papier, čo nie je dostatočné. Potrebujeme vyjednať konkrétne podmienky," dodal s tým, že diskusie by mali trvať dva až tri týždne. Rokovania by sa mali začať v pondelok (19. 4.).

Informácia z Grécka znížila rizikovú prirážku na 10-ročné grécke štátne dlhopisy oproti nemeckým referenčným dlhopisom z dnešného maxima 435 bázických bodov na 408 bodov.

Na žiadosť už zareagoval MMF, ktorý informoval, že do Atén pošle svoj tím. "Vzhľadom na žiadosť Grécka som súhlasil s vyslaním zástupcov fondu do Atén, aby v pondelok mohli začať rokovať s gréckymi predstaviteľmi," povedal výkonný riaditeľ MMF Dominique Strauss-Kahn. Účasť na pondelkových rozhovoroch potvrdila aj Európska komisia (EK), ktorá informovala, že do Atén odletia jej experti na financie.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

1 3 dan gl