Grécko zrejme nebude posledným členom eurozóny, ktorý žiada MMF o úver

Washington 26. apríla (TASR) – Grécko pravdepodobne nie je posledným členom eurozóny, ktorý potrebuje záchranný úver od Medzinárodného menového fondu (MMF). Aj Írsko, Španielsko a Portugalsko sú "viditeľne zraniteľné". Vyhlásil profesor Kenneth Rogoff z prestížnej Harvardskej univerzity v USA a bývalý hlavný ekonóm MMF.

Podľa neho pravdepodobnosť, že najmenej ešte jeden štát eurozóny v priebehu dvoch-troch rokov požiada MMF o pomoc je väčšia ako pravdepodobnosť, že o ňu nebude musieť žiadať.

Úverové prirážky na portugalské, španielske a írske dlhopisy minulý týždeň vzrástli. To signalizuje, že investori majú pochybnosti o tom, či dokážu znížiť rozpočtové schodky a vyhnúť sa problémom dlhmi, pre ktoré musela vláda v Aténach minulý týždeň požiadať MMF a členov eurozóny o záchranný úver v celkovej výške 45 miliárd eur.

Írsko má pritom najväčší rozpočtový deficit v eurozóne, vlani sa jeho schodok vyšplhal na 14,3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na ilustráciu, grécky schodok verejných financií dosiahol minulý rok 13,6 %, španielsky 11,2 % a portugalský 9,4 %.

Pravdepodobnosť, že ďalšie štáty z eurozóny požiadajú o pomoc MMF je vyššia ako 50 %, tvrdí Rogoff. Očakáva tiež, že fond pravdepodobne poskytne Grécku viac ako 15 miliárd eur, o ktoré ho momentálne Atény žiadajú.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal pop