Grécku chýba v štátnej pokladnici viac peňazí, než sa predpokladalo

Hamburg/Atény 23. septembra (TASR) – Grécku podľa najnovšieho vydania nemeckého týždenníka Der Spiegel chýba podstatne viac peňazí v štátnej pokladnici, než sa doteraz predpokladalo. Podľa predbežných poznatkov Trojky, ktorá pozostáva zo zástupcov Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), dosahuje rozpočtový schodok až 20 miliárd eur. Je to takmer dvojnásobok sumy, ktorá sa doteraz uvádzala. Len keď aténska vláda vyrieši tento problém, Grécko dostane od medzinárodných veriteľov ďalšie peniaze.

Misia Trojky kontroluje napredovanie Grécka v plnení dohodnutého úsporného programu. Teraz misia zrejme na týždeň prerušila svoju prácu v Aténach. EK však zdôraznila, že Gréci dosiahli v plnení programu úspor významný pokrok. Grécka vláda ešte neschválila ďalšie úsporné opatrenia v celkovej hodnote 11,5 miliardy eur. Tri vládne strany sa na nich ešte nedohodli. Nové škrty sú však podmienkou na uvoľnenie ďalšej tranže Grécku z dohodnutého úverového rámca 130 miliárd eur.

Podľa Spiegla sa grécky premiér Antonis Samaras viackrát pýtal, či by verejní veritelia boli ochotní vzdať sa vrátenia pôžičiek. Nemecká spolková vláda však na túto tému nechce diskutovať. Samaras sa spolieha aj na to, že sa mu podarí oddialiť program úspor o dva roky.

Grécko sa už viac ako dva roky drží nad vodou len vďaka medzinárodnej finančnej pomoci. Krajina ju dostáva pod podmienkou, že zníži svoje výdavky. Rozpočtové škrty však zostrujú viacročnú ekonomickú recesiu krajiny, čo vyvoláva rastúcu nespokojnosť obyvateľstva. Najnovšia požiadavka na ďalšie úspory naráža na odpor aj v samotnej vládnej koalícii, a preto sa ich vláde ešte nepodarilo schváliť. Údajne sa tak má stať v nadchádzajúcom týždni.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl