Grécku nemôže pomôcť ECB ani EIB

Viedeň/Brusel 9. februára (TASR) – Grécku nepomôže Európska centrálna banka (ECB) ani Európska investičná banka (EIB). Ani jedna z týchto inštitúcií totiž nemôže poskytnúť finančné prostriedky na pomoc jednotlivým krajinám Európskej únie (EÚ) pri fiškálnych problémoch.

Člen Rady guvernérov ECB Ewald Nowotny dnes v rozhovore pre FT Alphaville povedal, že banka má jasne definovaný mandát a klauzulu, podľa ktorej nemôže poskytovať finančnú pomoc krajinám eurozóny. "Takže ECB nemôže intervenovať. Či príde k nejakým intervenciám zo strany jednotlivých krajín, bude výsledkom dvojstranných alebo viacstranných rokovaní, je to politické rozhodnutie, ktoré sa však netýka ECB."

EIB tiež uviedla, že legislatíva EÚ jej nedovoľuje poskytnúť finančnú pomoc Grécku ani inej krajine, ktorá má problémy so splácaním svojich dlhov. Banka vo svojom vyhlásení uviedla, že môže financovať iba "ekonomicky perspektívne projekty" a že štatút jej neumožňuje pomôcť akejkoľvek krajine EÚ s financovaním rozpočtového schodku.

Grécku sa nedarí upokojiť obavy investorov z potenciálnej platobnej neschopnosti, čo má za následok nárast rizikovej prirážky na grécke dlhopisy a zdraženie poistenia proti platobnej neschopnosti krajiny. Problémy Grécka, ktoré opäť na trhoch prebudili averziu voči riziku, spôsobili, že investori citlivejšie vnímajú aj fiškálne problémy krajín, ako je Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko, Španielsko. Preto v posledných týždňoch oslabilo euro a klesli európske akciové indexy.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

1 2 lom pop