Grécky dlh nemožno reštrukturalizovať riadnym pokojným spôsobom

Londýn 30. mája (TASR) – Predstava, že grécky dlh možno reštrukturalizovať riadnym pokojným spôsobom, je ako z "rozprávky". Uviedol to člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi v rozhovore pre britské noviny Financial Times.

Vylúčil tiež návrh na reprofiláciu čiže mäkkú reštrukturalizáciu, čo znamená dobrovoľné predĺženie termínu splatnosti gréckeho dlhu. Upozornil tiež, že bankrot Grécka by mohol položiť bankový systém krajiny.

"Ak sa pozriete na finančné trhy, vždy, keď sa spomenie reštrukturalizácia alebo mäkká reštrukturalizáciu, začnú šalieť, čo dokazuje, že niečo také nemožno uskutočniť riadnym spôsobom, prinajmenšom v súčasnom prostredí," konštatoval. Namiesto toho by Grécko podľa neho mohlo znížiť svoje dlhy predajom štátneho majetku i zmenou daňové systému a rozpočtových výdavkov.

Grécko zápasí s obrovskými dlhmi. Minulý rok muselo ako prvý člen eurozóny požiadať Európsku úniu (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF) o záchranný úver vo výške 110 miliárd eur. Napriek tomu sa krajina opäť potáca na pokraji bankrotu. Jej ekonomika sa totiž zmieta v recesii a nezamestnanosť stúpa. Výsledkom sú slabé rozpočtové príjmy a Aténam hrozí, že sa im nepodarí znížiť rozpočtový schodok tento rok tak, ako sľúbili.

Inšpektori z MMF, EÚ a ECB sú momentálne na kontrole v Aténach, aby zistili, ako vláda plní podmienky na úver. Od toho závisí, či Grécko dostane na budúci mesiac ďalšiu splátku z pôžičky vo výške 12 miliárd eur. Nemecké médiá počas víkendu zverejnili správy, že Gréci podmienky neplnia a vláda bude musieť prijať ďalšie úsporné opatrenia, aby do konca roka zredukovala schodok verejných financií na požadovanú úroveň.

Grécka opozícia je ale proti novým škrtom v rozpočte, ďalším ekonomickým reformám a zrýchleniu privatizácie. Aj hnev voličov sa stupňuje. Vláda už rok čelí demonštráciám, ktoré naberajú na intenzite.

Socialistická grécka vláda je tak pod čoraz väčším tlakom. Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn kabinetu v Aténach minulý týždeň odkázal, že čas na prijatie potrebných reforiem sa kráti.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl