FINANCIE: Grécky plán na zníženie rozpočtového deficitu je ambiciózny

Brusel 1. februára (TASR) – Grécky plán na zníženie rozpočtového deficitu je ambiciózny, s istou dávkou rizika, ale dosiahnuteľný a Európska komisia (EK) ho plne podporuje. Uviedol to dnes eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Európska komisia (EK) by mala o dva dni, v stredu 3. februára, zverejniť svoje odporúčania, ako a dokedy by malo Grécko zredukovať nadmerný rozpočtový schodok pod povolenú hranicu 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa Almuniu sa komisia chystá Grécku povedať, že si v rámci programu stabilizácie vytýčilo ambiciózne ciele a že ho v jeho úsilí plne podporí.

Grécko teraz čaká na schválenie svojho plánu úspor, ktorý by mu do roku 2012 umožnil znížiť deficit štátneho rozpočtu pod 3 % HDP a vyhnúť sa tak úverovej kríze, ktorá by bola hrozbou pre celú eurozónu.

Almunia novinárom prezradil, že EK chce požiadať Atény, aby podnikli všetky možné kroky na zníženie výdavkov a zvýšenie príjmov a zaviedli štrukturálne reformy.

Odporúčania komisie by mali schváliť ministri financií Európskej únie na svojom najbližšom zasadnutí 15. a 16. februára. Grécko musí predložiť prvú správu o zavádzaní týchto opatrení do 15. marca 2010, ďalšiu do 15. mája a potom každé tri mesiace.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl