FINANCIE: Grécky premiér ostro kritizoval lídrov EÚ za ich nejasný postoj

Atény/Brusel 13. februára (TASR) – Grécko v piatok tvrdo zaútočilo na svojich partnerov z Európskej únie (EÚ). Obvinilo ich, že vytvorili náladu "blížiaceho sa kolapsu". Kritika Atén prišla iba deň potom, ako lídri únie prisľúbili krajine pomoc s riešením jej finančných problémov.

Grécky premiér George Papandreu povedal, že Grécko sa v prvom veľkom teste odolnosti eurozóny stalo "pokusným zvieraťom v boji medzi Európou a trhmi". V televíznom vystúpení kritizoval členov EÚ za to, že vysielajú "zmiešané správy" o Grécku, ktoré "vytvorili náladu blížiaceho sa kolapsu," pričom jej dôsledkom môže byť skutočný kolaps.

Papandreu tiež obvinil úniu, že sa jej nepodarilo zabrániť, aby predchádzajúca vláda "zločinne" falšovala štatistiky. "To na medzinárodných trhoch podkopalo dôveru v spoľahlivosť európskych inštitúcií."

Útok gréckeho premiéra zrejme nahnevá lídrov únie, ktorých pomoc Papandreu potrebuje. Prišiel potom, ako sa ukázalo, že únia nebude rokovať o finančnej pomoci, pokiaľ ju Atény nepresvedčia o uskutočniteľnosti a dôveryhodnosti svojho úsporného plánu.

Nemecko trvá na tom, že hlavná zodpovednosť za obnovenie dôvery trhov je na aténskej vláde. Kancelárka Angela Merkelová sa vo štvrtok (11.2.) na summite lídrov EÚ postavila proti snahám Francúzska o predloženie explicitného záchranného balíka.

Predstavitelia Francúzska uviedli, že Merkelová trvala na tom, aby Atény uskutočnili ďalšie opatrenia na konsolidáciu verejných financií, čo viedlo k pomerne všeobecnej a nejasnej proklamácii podpory pre Grécko. Podľa aténskych zdrojov Merkelová požaduje, aby grécka vláda okrem dodatočných rozpočtových škrtov zvýšila daň z pridanej hodnoty (DPH). Prezident EÚ Herman Van Rompuy ešte pred summitom navrhol kompromisné riešenie.

Tvrdý postoj Merkelovej má v Nemecku obrovskú politickú aj verejnú podporu.

Nemeckí predstavitelia tiež tvrdia, že sú obmedzení európskou legislatívou, ktorá požaduje od krajín eurozóny striktné dodržiavanie kritérií fiškálnej a menovej stability.

Poslanci vládnej koalície aj opozície v nemeckom Spolkovom sneme sa jasne vyjadrili, že nepodporia žiaden záchranný balík pre Grécko, bez jasného dôkazu, že Atény zrealizujú drastické rozpočtové škrty.

V pondelok sa stretnú ministri financií eurozóny, avšak nemajú na programe rokovanie o záchrannom pláne pre Grécko.

Informoval o tom Financial Times.

12 lom ed