Guvernér BS Kranjec žiada zlepšenie záchranného mechanizmu EÚ

Ľubľana 20. júna (TASR) – Európska únia by mala zlepšiť záchranný mechanizmus svojich zadlžených členov. V rozhovore pre víkendovú prílohu denníka Dnevnik to uviedol člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), guvernér Banky Slovenije (BS), centrálnej banky krajiny, Marko Kranjec.

Uviedol, že rozhodnutie ECB začať kupovať štátne dlhopisy bolo autonómne a dodal, že centrálna banka eurozóny už dokázala, že "keď treba, dokáže konať veľmi rýchlo".

Finančná kríza podľa Kranjeca ukázala, že banky musia byť regulované prísnejšie. Odhaduje, že osobitná banková daň bude zavedená.

"Európska únia je politickým a ekonomickým projektom. Som si istý, že Európa bez únie by nebola na svetovom trhu dôležitým hráčom," pokračoval guvernér. "Keď má význam zachraňovať úniu, má význam zachraňovať každého jej člena, ale záchranný mechanizmus musí byť zdokonalený".

EÚ a jej centrálne banky vytvoria nezávislú rizikovú ratingovú inštitúciu, ktorá bude odhaľovať "nedostatky výstupov komerčných ratingových firiem, posudzujúcich úverovú dôveryhodnosť".

Kranjec tiež povedal, že dôsledky finančnej krízy by boli oveľa horšie, keby štáty neboli zachránili banky, ktoré sa dostali do existenčných ťažkostí, ale tie tiež budú musieť platiť svoje účty.

Slovinsko, ktoré bolo pred krízou najrýchlejšie rastúcim členom eurozóny, vlani zaznamenalo silný medziročný pokles svojho hrubého domáceho produktu. Klesol o 7,8 %. Tento rok by malo dôjsť k jeho miernemu rastu. Slovinské banky teraz zápasia s problémami, ktoré im spôsobujú najmä stavebné firmy. Nemajú peniaze na splácanie úverov. Ale situácia slovinských bánk nie je celkovo zlá. Nedobytné úvery na celkovom objeme ich úverov predstavujú len 2,5 %.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 jns ed