Holandsko neposkytne ďalšiu pomoc Grécku, ak MMF neuvoľní svoj podiel

Amsterdam 26. mája (TASR) – Holandsko oznámilo, že neposkytne Grécku ďalšiu finančnú pomoc, ak Medzinárodný menový fond (MMF) neuvoľní svoj podiel v rámci ďalšej tranže úveru. Amsterdam tak ešte zvýšil rozsah problémov spojených s gréckym úverom potom, ako predseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker varoval, že MMF možno nevyplatí svoj podiel z predpokladanej júnovej tranže pôžičky.

Očakávania fondu, že jeho podiel by potom vykryli štáty Európskej únie, sa podľa Junckera budú dať len ťažko zrealizovať. Parlamenty mnohých európskych krajín ako Nemecko, Fínsko a Holandsko, ale aj iné, na to podľa neho nie sú pripravené.

Holandsko to už aj potvrdilo. "Pozorne sledujeme, čo MMF urobí. Ak oznámi, že Grécku ďalšiu tranžu neposkytne, potom ani my," povedal dnes holandský premiér Mark Rutte. "Navyše, sme ochotní požičať Grécku do budúcnosti len pod podmienkou, že svoje peniaze aj dostaneme späť a Gréci majú asi 300 miliárd eur v leteckých spoločnostiach, letiskách, železniciach a iných podnikoch. Požadujeme tvrdé záruky," dodal premiér.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl