Holandsko uvažuje o N. Wellinkovi ako o budúcom šéfovi ECB

Amsterdam 20. marca (TASR) – Holandský minister financií Jan Kees de Jager je ochotný navrhnúť guvernéra holandskej centrálnej banky Nouta Wellinka za nového prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB). Súčasnému prezidentovi Jeanovi-Claudovi Trichetovi sa funkčné obdobie končí v októbri.

Pôvodne sa za favorita považoval prezident nemeckej centrálnej banky Axel Weber. Ten sa však pre výrazne odlišný postoj k riešeniu situácie v eurozóne oproti ostatným finančníkom aj predstaviteľom vlád rozhodol nekandidovať a z najvyššieho postu v nemeckej centrálnej banke odíde ku koncu apríla.

"Favorit z Nemecka je už mimo hry. Vyzerá to tak, že partia sa otvára nanovo. Ak to má znamenať hľadanie nových kandidátov, budeme o tom rozmýšľať," povedal De Jager v televíznej spravodajskej relácii Buitenhof.

Uznal síce, že Holanďania už prezidenta ECB mali, no nie dlho. "Prvý prezident ECB bol Holanďan (Wim Duisenberg) a teraz máme Francúza. Asi by bolo teda zvláštne, ak by na čelo ECB opäť nastúpil Holanďan, no Duisenberg svoje funkčné obdobie nedokončil," vysvetlil svoje úvahy o Wellinkovi holandský minister.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl