FINANCIE: I. Radičová bude s lídrami EÚ diskutovať o stálom krízovom mechanizme

Bratislava 15. decembra (TASR) – Lídri členských krajín Európskej únie (EÚ) by mali na nadchádzajúcom rokovaní 16. a 17. decembra v Bruseli prijať závery k hospodárskej politike a vonkajším vzťahom únie. Očakáva sa predovšetkým rokovanie o finančnej udržateľnosti a o zriadení stáleho krízového mechanizmu na zabezpečenie finančnej stability v eurozóne.

Lídri EÚ budú tiež diskutovať o úpravách v texte Lisabonskej zmluvy, ktoré by mali po roku 2013 zabezpečiť pre celú eurozónu ekonomickú stabilitu. Slovensko bude na koncoročnom summite zastupovať predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Ďalšou z tém rokovania je pripravovaná správa vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej k strategickým partnerom.

Ešte pred samotným summitom sa stretnú predsedovia vlád krajín V4 spoločne s predsedom Európskej komisie (EK) José Manuelom Barrosom. Diskutovať budú o agendách V4 a o prípravách na rokovanie Európskej rady. Slovenská republika je predsedajúcou krajinou V4 od 1. júla 2010 do 30. júna 2011.

vjo