FINANCIE: I. Vida: Euroval vytvára morálny hazard a deformuje trh

Bratislava 12. decembra (TASR) – Vytvorenie spoločného záchranného mechanizmu Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) pre krajiny eurozóny vo finančných problémoch, tzv. eurovalu nebolo dobrým riešením a len posilnilo morálny hazard účastníkov na trhu. Myslí si to šéf Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Igor Vida.

„Morálny hazard, ako aj iné zásahy do trhu deformujú trh a správanie jeho účastníkov. Potom nemôžeme ukázať na účastníkov trhu – ty si sa správal nezodpovedne, lebo si urobil nejakú investíciu. Správal sa tak, ako sa nastavil systém,“ uviedol Vida v rozhovore pre TASR. Euroval podľa neho nastavuje systém tak, že žiadna krajina používajúca euro nemôže skrachovať.

Väčšina manažérov bánk podľa neho nie sú hazardní hráči. Ak sú však takto nastavené pravidlá v eurozóne, radi kúpia aj rizikovejšie dlhopisy. „Aký signál dostávajú? Že keď Grécko bude mať problémy, my mu ako menová únia pomôžeme, nenecháme ho padnúť. Keď Írsko bude mať problémy, my mu pomôžeme, je tu euroval. Vďaka tomu, že sa vytvára vnímanie, že kto je raz v Európskej menovej únii, nemôže skrachovať, tak sa podľa toho ako investor zariadim,“ argumentuje Vida.

Zároveň upozorňuje, že aj zavedenie spoluúčasti súkromných investorov na nákladoch budúcich finančných problémov krajín v pripravovanom trvalom krízovom mechanizme EÚ má svoje riziká. „Banky nie sú anonymné inštitúcie, sú v konečnom dôsledku vlastnené konkrétnymi ľuďmi. Čiže ak siahame na peniaze bánk, na ich kapitál, siahame niekomu do vrecka. Tie osoby sa musia rozhodnúť, čo chcú, či sú ochotní k tomu pristúpiť a väčšina z nich povie, že ochotní nie sú. O to zvýšia ceny, alebo si investor zoberie svoje peniaze späť a bude ich investovať do oblasti, ktorá nie je takto ovplyvňovaná, do ktorej nie je takto zasahované a kde sú výnosy oveľa lepšie predvídateľné,“ upozornil Vida.

Výsledný efekt bude podľa neho závisieť od konkrétnej konštrukcie nových pravidiel, na ktorých sa dohodnú štáty EÚ. Napríklad toho, či sa bude nová regulácia týkať iba európskych, alebo aj amerických či ázijských bánk. „Pokiaľ európske banky budú cítiť, že sú v nevýhode oproti bankám z Ameriky alebo Ázie, tak určite minimálne globálni hráči to budú riešiť, nebudú sa len tak podvoľovať a budú hľadať cesty, ako z toho uniknúť,“ avizuje šéf SBA.

vjo