FINANCIE: Iba štvrtina českých podnikateľov by privítala euro, polovica je proti

Praha 21. júna (TASR) – Zavedenie eura v Česku by momentálne privítala iba štvrtina podnikateľov. Naopak, zhruba polovica z nich ho v súčasnosti nechce. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti PwC ČR uskutočneného medzi stovkou riaditeľov a majiteľov veľkých českých firiem, výsledky ktorého zverejnil IDNES.cz, internetový portál českých novín Mladá fronta Dnes.

Zvyšná štvrtina z opýtaných nemá na vec názor alebo nevidia pozitívny ani negatívny vplyv výmeny korún za eurá.

"Súčasná kríza eurozóny podnikateľov od spoločnej európskej meny skôr odrádza," vyhlásil Jiří Moser z PwC Česká republika, podľa ktorého ďalší vývoj závisí od toho, ako sa európski politici porátajú so zadlženosťou svojich krajín a aký smer tým euru dajú. Domnieva sa tiež, že Česku fakt, že nie je v eurozóne, počas uplynulej ekonomickej krízy skôr pomohol.

Zároveň však upozornil na to, že krajiny eurozóny a hlavne Nemecko sú najväčšími obchodnými partnermi Česka, čo naopak dáva malej otvorenej ekonomike do budúcnosti argument, aby sa ku klubu štátov platiacich spoločnou menou pridala.

Guvernér Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer nedávno vyhlásil, že krajina zrejme neprijme euro skôr než v roku 2019.

Česko momentálne nespĺňa všetky podmienky na prijatie eura, ale je na tom lepšie ako mnohé krajiny eurozóny. Podľa nedávneho vyjadrenia stáleho predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya sa Česká republika zaviazala prijať euro svojím vstupom do Európskej únie. Ale termín zavedenia jednotnej meny je výhradne záležitosťou českých politikov a únia sa do toho nebude miešať. Vzhľadom na nesplnenie niektorých kritérií to ani nie je "otázka dňa".

Podmienkou na prijatie eura je udržanie deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), verejného dlhu pod hranicou 60 % HDP a nízka inflácia. Medzi ďalšie kritériá patrí stabilita dlhodobých úrokových sadzieb a stabilita menového kurzu, dodáva IDNES.cz.

12 bal gl