Inšpektori EÚ a MMF tlačia na Grécko, aby privatizovalo

Atény 15. mája (TASR) – Inšpektori Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorí sú na kontrolnej misii v Aténach, tlačia na Grécko, aby predalo strategické štátne firmy. Výmenou za to získa ďalšiu splátku z úveru vo výške 110 miliárd eur a možno aj ďalšiu pôžičku. Tvrdia to grécke noviny Eleftherotypia, ktoré ale neuviedli zdroj svojich informácií.

Podľa Eleftherotypia, inšpektori povedali vláde, že by mala plne sprivatizovať elektrárenskú spoločnosť Public Power Corporation (PPC) a vodárne v Solúne (EYATH) a v Aténach (EYDAP).

"Dohoda medzi vládou a tzv. trojkou (EÚ, MMF a Európska centrálna banka, ECB), ktorú možno uzavrú v stredu 18. mája, bude spojená so schválením piatej tranže z úveru v hodnote 12 miliárd eur," napísali noviny a dodali, že privatizácia bude kľúčovou podmienkou aj prípadného nového úveru.

Grécke médiá v prechádzajúcich dňoch priniesli správu, že Atény rokujú s EÚ a MMF o dodatočnej pôžičke vo výške 50 až 60 miliárd eur, ktorá by im pomohla pokryť finančné potreby krajiny po roku 2012, keď vyčerpá všetky prostriedky z vlani schváleného úveru. Okrem toho, inšpektori vyzvali grécku vládu, aby prijala ďalšie úsporné opatrenia na konsolidáciu verejných financií.

Kabinet v Aténach tieto informácie poprel, zatiaľ čo niektorí európski predstavitelia pripustili, že Grécko bude možno potrebovať ďalšiu pôžičku.

Grécka vláda už v marci sľúbila európskym partnerom, že do roku 2015 získa 50 miliárd eur z privatizácie firiem a predaja štátneho majetku, aby tak zredukovala dlh krajiny. A v apríli oznámila, že zníži podiel štátu v PPC na 34 % zo súčasných 51 %, predá svoj podiel v lotériovej spoločnosti OPAP a ďalšiu časť z podielu v telekomunikačnej firme OTE.

Európska komisia vo svojej jarnej prognóze tento týždeň uviedla, že ak Grécko nezmení svoju politiku, nepodarí sa mu splniť podmienku úveru a v tomto roku znížiť rozpočtový schodok krajiny tak, ako sa dohodlo s veriteľmi.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop