Írsko čelí zvýšenému tlaku na podanie žiadosti o pomoc z EFSF

Brusel 17. novembra (TASR) – Predstavitelia Írska počas dnešného zasadnutia ministrov financií Európskej únie čelili intenzívnemu tlaku zo strany "veľkých členských štátov", aby požiadali o pomoc z prostriedkov Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu, potvrdili zdroje blízke rokovaniam.

Tlak na Írov, aby siahli po cudzej pomoci, sa teda postupne zvyšuje, Dublin sa však zdráha požiadať úniu o pomoc. Asistencia pri zabránení čoraz väčšieho zadlžovania Írska by niesla so sebou mnohé ďalšie reštrikčné opatrenia a Íri by museli znášať čiastočné diktovanie svojich ekonomických politík Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou. Vyrovnávacou silou proti názorom "veľkých" sú názory menších členských štátov, na čele s Luxemburskom a šéfom zoskupenia ministrov financií eurozóny Jean-Claudeom Junckerom, ktorí nevidia bezprostrednú nevyhnutnosť výpomoci Írska.

"Pred rozhodnutím musíme nechať zhodnotiť celý stav. Nevyvíjame žiadny tlak na Írsko," povedal dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Írsko argumentuje aj tým, že má dostatok likvidity na zabezpečenie plnenia svojich finančných záväzkov až do polovice budúceho roka. Členské krajiny i Európska únia sa obávajú, že dlhová kríza zanedlho sa môže preniesť aj do ďalších krajín eurozóny s problematickou reputáciou – do Portugalska či Španielska.

Práve Európska centrálna banka, Európska komisia a MMF podniknú misiu v Dubline, aby diskutovali s predstaviteľmi Írska o reštrukturalizácii bankového sektora a východiskách zo zložitej situácie. Írsko by potrebovalo podľa rôznych odhadov expertov požičať si z eurovalu medzi 40 a 90 miliardami eur. Agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje konštatuje, že žiadosť by mohla byť od Írov v Bruseli prijatá už po skončení misie, čo môže byť len otázkou dní.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll