Írsko opäť poprelo fámy, že rokuje s EÚ a MMF o záchrannom balíčku

Dublin 15. novembra (TASR) – Írsko dnes opäť poprelo fámy, že rokuje s Európskou úniou priamo o záchrannom balíčku, pripustilo však, že je v "pravidelnom kontakte" s Bruselom.

Zdroje z EÚ agentúre Reuters cez víkend povedali, že únia a Írsko už rokujú o pôžičke, pretože je nepravdepodobné, aby vláda v Dubline zvládla problémy s dlhmi bez pomoci zvonka.

"Argument, že Írsko sa chystá zabúchať na dvere Medzinárodného menového fondu (MMF), prípadne že potrebuje pomoc od EÚ je jednoducho nesprávny, ale ak sa bude objavovať čoraz častejšie, mohlo by to byť veľmi nebezpečné," uviedol štátny tajomník írskeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Dick Roche v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Newstalk.

Dodal, že Írsko priebežne informuje Brusel o svojej finančnej situácii, ale náznaky, že sa chce obrátiť na MMF, alebo žiada o záchranný balík, sú nezodpovedné.

Podľa dnešných novín Irish Independent, ktoré sa odvolávajú na nemenovaný zdroj, vláda v Dubline údajne zvažuje, že požiada úniu o úver pre írske banky, aby ich nemusela zachraňovať sama a vyhla sa hrozbe štátneho bankrotu. Denník špekuluje, že minister financií Brian Lenihan sa možno v utorok (16.11.) spýta kolegov na schôdze ECOFIN v Bruseli, či by bolo možné z európskych fondov poskytnúť finančnú pomoc írskym bankám, ktorú im vláda v Dubline prisľúbila.

Z údajov, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke írskej centrálnej banky, vyplýva, že finančné ústavy v krajine koncom októbra dlhovali Európskej centrálnej banke už 130 miliárd eur, pritom ešte na konci septembra to bolo 119 miliárd eur.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll