Írsko rokuje s veriteľmi o prípadnej ďalšej pomoci po vyčerpaní úveru

Dublin 25. októbra (TASR) – Írsko rokuje s veriteľmi, Európskou úniou (EÚ) a Medzinárodným menovým fondom (MMF), o prípadnej ďalšej pomoci po vyčerpaní záchranného úveru. Uviedol to dnes írsky minister financií Michael Noonan potom, ako veritelia ukončili kontrolu plnenia úverových podmienok a oznámili, že Dublin dostane ďalšiu splátku.

Noonan zároveň informoval, že vláda na budúci týždeň pravdepodobne zníži svoj odhad rastu ekonomiky v budúcom roku. Podľa doterajšej prognózy by sa jej výkon mal zvýšiť o 2,2 %. Napriek slabšiemu hospodárskemu rastu chce Dublin dodržať fiškálne ciele na rok 2013.

Írsko sa ako jediná z krajín eurozóny, ktoré čerpajú záchranný úver, v predchádzajúcich mesiacoch "opatrne" vrátilo na dlhopisové trhy. Hľadá však aj ďalšie formy pomoci, aby si znova získalo dôveru investorov a bolo schopné úplného návratu na finančné trhy.

"V krátkosti sme diskutovali aj tom, či by nám európske úrady mohli pomôcť pri návrate na trhy, a odpoveď bola áno," povedal Noonan po skončení 10 dní trvajúcej kontroly. Dodal, že Írsko chce iba vedieť, aké sú jeho možnosti, a dúfa, že nebude musieť využiť ani jednu z nich. Zdôraznil však, že Dublin nepotrebuje ďalší úver.

Európska centrálna banka (ECB) vo svojom vyhlásení uviedla, že Írsko by teoreticky mohlo čerpať pomoc vo forme nákupu svojich dlhopisov.

Dublin pokračuje aj v rokovaniach s Európskou komisiou a ECB a už 18 mesiacov sa ich snaží presvedčiť, aby mu pomohli s enormnými nákladmi na záchranu finančného sektora. MMF v tejto súvislosti vyzval EÚ, aby Írsku pomohla s rekapitalizáciou bánk, vďaka čomu by sa znížil tlak na verejné financie krajiny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl