Írsko urobí všetko pre obranu eura a zlepšenie stavu svojej ekonomiky

Dublin 24. septembra (TASR) – Írsko urobí maximum na obranu spoločnej európskej meny pred útokom trhov, čo sa prejavilo rekordným zvýšením výnosov z írskych dlhopisov pri nedávnej aukcii. Uviedol to dnes minister financií Brian Lenihan.

Lenihana znepokojili vysoké úroky na írske dlhopisy. "Urobíme všetko pre to, aby sme ochránili euro a dali našu ekonomiku do poriadku," dodal.

Írske verejné financie sú pod veľkým tlakom a vláda si uvedomuje vážnosť situácie.

Európska komisia podľa jej hovorcu Amadea Altafaja-Tardia situáciu v krajine pozorne sleduje. Verí však, že Írsko podnikne všetky potrebné kroky, aby dodržalo svoje záväzky a skonsolidovalo verejné financie.

Minulý týždeň sa v írskych médiách objavili špekulácie, že vláda v Dubline plánuje požiadať o finančnú pomoc Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF). Kabinet aj fond túto informáciu popreli.

Trhy tiež znepokojuje situácia v Anglo Irish Bank. Jej záchrana stojí dublinskú vládu miliardy eur a predstavuje mimoriadne riziko pre ekonomiku, čo vyvoláva obavy, že Írsko by sa mohlo stať novým krízovým ohniskom v eurozóne.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal pop