J. Asmussen považuje rozšírenie právomocí ECB na summite za správne

Mainz/Passau 21. októbra (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) nebude v budúcnosti udržovať len stabilitu cien, ale bude vykonávať aj dohľad nad veľkými bankami v spoločenstve. Jörg Asmussen, nemecký člen výkonného výboru (direktória) ECB, považuje rozšírenie jej právomocí za správne.

"Vždy sme hovorili," povedal Asmussen v rozhovore pre televíznu stanicu ZDF, "že jestvujú podmienky, po splnení ktorých sme pripravení začleniť do našej činnosti aj európsky bankový dohľad. Tieto podmienky boli … na summite (v Bruseli) splnené."

Dohoda o harmonograme a konkrétny rozsah právomocí bankového dohľadu boli podľa neho najdôležitejšími výsledkami bruselského stretnutia.

Pre denník Passauer Neue Presse dodal, že vďaka kompromisu, ktorý sa na summite rodil veľmi ťažko, budú však veľkobanky s medzinárodnou pôsobnosťou lepšie pod kontrolou ECB. Poukázal na to, že sa zohľadnila aj základná požiadavka nemeckých sporiteľní a ľudových bánk tým, že sa nepristúpilo na celoeurópske ručenia za vklady v úverových ústavoch.

Prezidentka Spolkovej agentúry pre dohľad nad finančnými službami (Bafin) v Nemecku Elke Königová v hospodárskych novinách Euro am Sonntag privítala, že celoúniový bankový dohľad nezačne fungovať už od 1. januára budúceho roka. Treba totiž vyjasniť veľa komplexných právnych a organizačných otázok. Patrí medzi ne napríklad možný konflikt záujmov ECB medzi úlohou vykonávateľa bankového dohľadu a úlohou centrálnej banky eurozóny.

Asmussen obhajoval aj úlohu ECB v úsilí o zvládnutie eurokrízy a možný nákup štátnych dlhopisov oslabených krajín. Poukázal na to, že sa už nebude môcť opakovať prípad, ktorý sa udial vlani v lete. ECB nakúpila talianske dlhopisy a o niekoľko týždňov neskôr talianska vláda zastavila reformný proces. To sa už v budúcnosti nestane. K nákupu štátnych dlhopisov dôjde len v prípade, ak o to príslušná vláda požiada ECB, ktorá si bude môcť určiť podmienky a tie vláda bude musieť plniť.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl