J. ORAVEC: Krajiny eurozóny by si mali zobrať príklad z Estónska

Bratislava 15. decembra (TASR) – Dnešné problémy eura sú dôkazom toho, že celá éra niekoľkých desiatok rokov nezodpovedného žitia na dlh pravdepodobne končí. Hlavným problémom, ktorý dnes ohrozuje euro, je to, že vlády si potrebujú požičať na finančných trhoch peniaze, keďže v minulosti vytvorili veľké dlhy, ktoré treba splácať. Pre TASR to povedal prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec.

Ako ďalej uviedol, finančné trhy už nemajú dôveru, že by im vlády vedeli peniaze vrátiť. Čiže v prvom rade, ak má euro ostať do budúcnosti, je potrebná prísna diéta vo verejných financiách, nastolenie disciplíny a to, aby si krajiny eurozóny osvojili konečne princíp, ktorý v niektorých krajinách zachovávajú, napríklad v Estónsku. Keď sa ekonomike darí, treba si odkladať do rezervného fondu. A keď príde problém, tak potom práve peniaze z rezervného fondu pomôžu vykryť problémy. "Keby boli všetky krajiny v Európskej únii a hlavne v eurozóne Estónskom, tak euro by dnes nemalo žiadne problémy," zdôraznil Oravec.

Z hľadiska praktického života bolo zavedenie eura pre mnohé podnikateľské subjekty pozitívom, pretože odpadli transakčné a iné náklady spojené s platbami v iných menách. Zachovať euro však znamená vrátiť sa k zodpovednej rozpočtovej politike. To vytvorí predpoklad, aby euro bolo stabilnou menou, ktorá nepodlieha veľkým výkyvom, uzatvoril prezident ZPS.

pe gl