FINANCIE: Jeden z poradcov súdu EÚ označil OMT za legitímny program

Luxemburg 14. januára (TASR) – Program nákupu vládnych dlhopisov eurozóny Európskou centrálnou bankou (ECB) je legitímny a v súlade s jej menovou politikou. Uviedol dnes Pedro Cruz Villalón, poradca súdu Európskej únie (EÚ). Informovala o tom agentúra DPA.

Jeho názor však nie je záväzný pre 15-člennú súdnu radu, ktorá by mala vyniesť konečné rozhodnutie v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov.

Program neobmedzeného nákupu vládnych dlhopisov tzv. Outright Monetary Transactions (OMT) štátov eurozóny centrálnou bankou menovej únie spochybnili nemeckí politici, bankári aj ekonómovia. Podľa nich ohrozuje nezávislosť ECB, predstavuje priamu formu financovania vlád centrálnou bankou a zvýši tlak na daňových poplatníkov. Podali preto podnet na nemecký Ústavný súd a ten ho postúpi európskemu súdu.

Argumentujú, že OMT je porušením Lisabonskej zmluvy, ktorá zakazuje centrálnej banke priame financovanie vlád členských štátov. Upozornili tiež, že úlohou ECB je udržiavanie cenovej stability, nie znižovanie rizík jednotlivých štátov, a pripomenuli, že aj centrálna banka musí dodržiavať zákony.

3 20 bal gl