Juncker: USA bojujú proti dlhom ďalšími dlhmi

Brusel 8. novembra (TASR) – Jean-Claude Juncker, predseda Euroskupiny (združenia ministrov financií eurozóny), kritizoval dnes rozhodnutie americkej centrálnej banky nakúpiť štátne dlhopisy za stovky miliárd dolárov. Podobne ako podľa iných ekonómov, ani podľa Junckera nepovedú k podpore americkej ekonomiky, ale skôr k presúvaniu kapitálu na trhy rozvíjajúcich sa ekonomík.

"Nemyslím si, že je to dobré rozhodnutie," povedal Juncker počas prejavu na pôde Európskeho parlamentu. "Bojujú proti dlhom ďalšími dlhmi. Na jednej strane sa Čína kritizuje za jej politiku, na druhej strane (Spojené štáty) robia, aj keď iným spôsobom, ale to isté," dodal Juncker.

"Obávam sa, že situácia sa môže ešte zhoršiť a dostať sa z krízy bude potom omnoho ťažšie," povedal šéf Euroskupiny, pričom dodal, že nákup dlhopisov vôbec nemusí podporiť investície zo strany amerických firiem či spotrebu zo strany Američanov.

"Je tu riziko, že na trhy rozvíjajúcich sa ekonomík sa presunie veľký objem kapitálu, ktorý tieto krajiny nezvládnu. Americká centrálna banka by tak mala svoje nedávne rozhodnutie doplniť o ďalšie podrobnosti, aby sme sa (kroku Fedu) nemuseli obávať," dodal Juncker.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan pop