FINANCIE: Juncker vyzval členské štáty EÚ na plnenie záväzkov voči eurorozpočtu

Štrasburg 22. októbra (TASR) – Nový predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý dnes dostal súhlas od poslancov Európskeho parlamentu (EP) pre svoj 27-členný tím komisárov, vyzval členské štáty EÚ na splnenie svojich rozpočtových záväzkov. EP dnes zamietol návrh Rady zoškrtať 2 miliardy eur z plánovaného rozpočtu EÚ na budúci rok.

Europoslanci v súlade s predošlým odporúčaním Výboru pre rozpočet dnes odobrili plány na zvýšenie budúcoročného eurorozpočtu o 146,34 milióna eur v podobe záväzkov a o 146,41 milióna eur vo forme platieb.

Túto vyjednávaciu pozíciu EP dnes schválilo 464 europoslancov, 186 bolo proti a 46 členov EP sa hlasovania zdržalo.

„Európska únia nemôže byť zlý platiteľ. Ak chce byť dôveryhodná, musí plniť svoje záväzky,“ upozornil Juncker. Podobným tónom vystúpil aj končiaci predseda exekutívy EÚ José Manuel Barroso, ktorý upozornil, že ak si členské štáty nesplnia svoju rozpočtovú povinnosť, hrozí riziko zastavenia platieb pre niektoré európske programy, vrátane program študentských výmen Erasmus.

V konkrétnej rovine Európska komisia požiadala členské štáty (Radu), aby prijali návrh na zvýšenie ich príspevkov do spoločného rozpočtu únie v celkovej výške 4,7 miliardy eur. Ide o zdroje potrebné na úhradu nesplatených účtov za bežný rok.

Rada EÚ naopak navrhla pôvodný rozpočet eurokomisie na rok 2015 znížiť o 2 miliardy eur. Túto žiadosť dnes europoslanci zamietli a upozornili, že základným predpokladom pre dosiahnutie dohody o budúcoročnom rozpočte je pre EP vyrovnanie aspoň časti pohľadávok za rok 2014.

Názorový rozdiel medzi inštitúciami EÚ, europarlamentom a Radou, sa bude „obrusovať“ v rámci takzvaného zmierovacieho konania. EP na rokovania pôjde s dnes schválenou pozíciou pre záväzky a priame platby budúcoročného rozpočtu únie.

Zmierovacie rokovania začnú 28. októbra a budú trvať tri týždne. Ich cieľom je dosiahnutie dohody medzi Radou a EP, aby o rozpočte EÚ na rok 2015 mohol hlasovať Európsky parlament 26. novembra. V prípade predlžovania rokovaní by poslanci o budúcoročnom rozpočte hlasovali až na decembrovom plenárnom zasadnutí.

Zmierovacie rokovania budú prvou väčšou skúškou rokovacích schopností novej eurokomisárky pre rozpočet Kristaliny Georgievej a nového šéfa rozpočtového výboru EP, liberálneho francúzskeho europoslanca Jeana Arthuisa.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll