Kľúčový úrok v eurozóne zostáva na rekordnom minime 0,5 % (2)

Frankfurt nad Mohanom 6. júna (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) ponechala úrokové sadzby nezmenené. Toto rozhodnutie bolo v súlade s očakávaniami analytikov, informovala o tom ECB.

To znamená, že kľúčový úrok v eurozóne zostáva na rekordnom minime 0,50 %. Rada guvernérov nezmenila ani depozitnú sadzbu, ktorá zostala na nule, ani jednodňovú refinančnú sadzbu, ktorá zostala na úrovni 1 %.

Po znížení úrokových sadzieb v máji a zlepšení nálady v ekonomike eurozóny väčšina ekonómov neočakávala ďalšie zníženie sadzieb ani nové monetárne stimuly.

Ekonomika menovej únie však zostáva v recesii. Avšak tempo poklesu ekonomiky regiónu sa v 1. štvrťroku spomalilo. "Situácia v ekonomike eurozóny je naďalej komplikovaná, ale už vidíme signály stabilizácie," povedal začiatkom tohto týždňa prezident ECB Mario Draghi. ECB predpokladá, že ekonomika sa postupne začne oživovať v druhej polovici tohto roka.

Ďalšie zníženie úrokov by podľa názoru mnohých ekonómov nemalo prakticky žiaden vplyv na naštartovanie rastu. Dôvodom je fakt, že extrémne nízke úrokové sadzby sa neprenášajú do okrajových štátov zasiahnutých dlhovou krízou v takej miere, ako očakávala ECB. Predovšetkým v Španielsku a Taliansku zostáva úročenie úverov pre firmy vysoké.

Informovala o tom agentúra DPA a ECB.

3 12 lom gl