FINANCIE: Komisár Rehn navštívi do polovice marca Grécko

Brusel 19. februára (TASR) – Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Európskej únie (EÚ) Olli Rehn do polovice marca navštívi Grécko. Uviedla to dnes jeho hovorkyňa Amelia Torresová v odpovedi na priamu otázku novinárov. Dôvod jeho návštevy však neprezradila.

Grécko musí do 16. marca presvedčiť ministrov financií EÚ a Európsku komisiu (EK), že opatrenia, ktoré prijalo, sú dostatočné na to, aby znížilo svoj rozpočtový schodok z vlaňajších 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 8,7 % HDP v tomto roku a pod hranicu 3 % do roku 2012.

Komisia ale aj mnohí ministri sa však domnievajú, že grécky úsporný program nie je dostatočne razantný a že vláda v Aténach bude musieť ešte viac zoškrtať svoje výdavky, aby tento rok zredukovala deficit o 4 %.

Finančné trhy a členovia eurozóny tlačia na Grécko, aby znížilo svoj enormný schodok verejných financií i dlh. Obávajú sa totiž, že grécke problémy by mohli viesť k destabilizácii celej eurozóny.

EÚ už sľúbila vláde v Aténach podporu, ale nemôže jej poskytnúť priamu finančnú pomoc. Prípadnému záchrannému balíku bráni totiž článok 125 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorého si krajiny únie ani krajiny eurozóny nemôžu pomáhať pri financovaní svojich záväzkov, ani si za ne ručiť.

"Grécko si zaslúži podporu svojich partnerov v Európskej únii, ale musí urobiť všetko pre to, aby zlepšilo stav svojich verejných financií," vyhlásil eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaqín Almunia.

Atény však žiadajú Brusel, aby sa jasnejšie vyjadril, ako mu mieni pomôcť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal gl