Komisár Rehn verí, že Grécko neskrachuje a Nemecko mu pomôže

Brusel 15. apríla (TASR) – Je nepravdepodobné, že Grécko v dôsledku dlhov zbankrotuje a niet dôvodu pochybovať o tom, že Nemecko dodrží svoj záväzok a pomôže Grécku. Uviedol to dnes európsky komisár pre menové záležitosti Olli Rehn.

"Nebude žiadny bankrot," vyhlásil Rehn na konferencii v Bruseli v súvislosti so špekuláciami o štátnom bankrote zadlženého Grécka.

Komisár je tiež presvedčený, že Nemecko si splní svoje záväzky a prispeje na záchranný balík pre Grécko, ak o to Atény požiadajú, aj napriek tomu, že niektorí nemeckí ekonómovia chcú túto finančnú pomoc napadnúť na Ústavnom súde.

Na detailoch európskeho záchranného balíčka v hodnote 30 miliárd eur sa v nedeľu 11. apríla dohodlo 16 členských krajín eurozóny. V prípade, že Grécko o to požiada, každá z krajín menovej únie mu poskytne bilaterálny úver vo výške, ktorá zodpovedá jeho ekonomickej sile v rámci eurozóny. Nemecko by tak malo požičať Aténam 8,4 miliardy eur.

Okrem toho, na finančnej pomoci Grécku by sa mal podieľať aj Medzinárodný menový fond, ktorý mu poskytne ďalších 15 miliárd eur.

Rehn znova zopakoval, že má v úmysle presadzovať tvrdšie sankcie za opakované porušovanie rozpočtových pravidiel Európskej únie a zvýšenie ekonomického dozoru v rámci bloku, aby sa už neopakovali také fiškálne krízy, ako je momentálne tá grécka.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll