Krajiny eurozóny majú rozdielne názory na výšku úrokov pre Grécko

Brusel 7. apríla (TASR) – Krajiny eurozóny majú rozdielne názory na to, aké vysoké úroky by mali žiadať zo záchranných úverov, ktoré sľúbili Grécku. Podľa zdroja z eurozóny Nemecko a Holandsko navrhujú vyššie úroky, aby sa predišlo ohrozeniu morálky v menovej únii.

"Výška úrokov je problém," uviedol zdroj, ktorý však odmietol prezradiť o akých číslach sa diskutuje. "Je to celé o hazardovaní s morálkou a ako tomu predísť," dodal. Podľa neho príliš nízke úroky by sa mohli chápať ako povzbudenie k nezodpovednému správaniu.

Renomované britské noviny Financial Times v tejto súvislosti uviedli, že Nemecko chce Grécku poskytnúť úver s úrokom vo výške 6 až 6,5 %, zatiaľ čo ostatné krajiny eurozóny navrhujú pôžičky s úrokmi v rozmedzí 4 až 4,5 %.

Podľa nemenovaného zdroja únie je však táto diskusia čisto teoretická, pretože Grécko pravdepodobne nevyužije záchranný systém, ktorý lídri eurozóny schválili na summite koncom marca.

Na základe tejto dohody, ktorú sprostredkovali zakladatelia eurozóny, Nemecko a Francúzsko, Grécko bude mať nárok na pomoc len vtedy, ak nebude schopné získať peniaze na finančných trhoch. Okrem toho, záchranný balík budú musieť jednomyseľne odsúhlasiť všetci členovia eurozóny.

Na finančnej pomoci Grécku sa bude podieľať aj Medzinárodný menový fond, a to zhruba jednou tretinou. Zvyšné peniaze poskytnú Aténam členovia eurozóny v rámci bilaterálnych úverov pri veľmi prísnych podmienkach. Mnohé kľúčové detaily dohody, vrátane úrokov, či presnej úlohy MMF však ostali verejnosti utajené.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal zll