FINANCIE: Krízový mechanizmus má mať dve úrovne – najprv úspory a potom krach

Berlín 8. novembra (TASR) – Stály krízový mechanizmus pre riešenie problémov krajín eurozóny by mal byť dvojúrovňový a jeho súčasťou by mal byť aj Medzinárodný menový fond (MMF), uviedol nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý ako prvý trochu konkretizoval jeho podobu.

Stály krízový mechanizmus má nahradiť euroval, ktorý skončí v polovici roka 2013. Na vzniku stáleho krízového mechanizmu sa dohodli lídri Európskej únie na októbrovom summite. Podnetom pre vytvorenie eurovalu bola fiškálna a dlhová kríza, ktorá začala v Grécku a doteraz ohrozuje niektoré ďalšie krajiny eurozóny.

„Predstavujem si, že všetky dlhopisy krajín eurozóny by v budúcnosti obsahovali klauzulu, ktorá by objasňovala, čo sa stane s pohľadávkami veriteľov v prípade krízy,“ povedal Schäuble v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Nemecký minister financií navrhuje dvojúrovňový systém. Ak by sa nejaká krajina eurozóny dostala do fiškálnych a dlhových problémov, EÚ by jej najprv nariadila úsporný program. „V prvom kroku by bolo možné predĺžiť splatnosť dlhopisov splatných v tejto kritickej fáze,“ dodal. „Ak by to nepomohlo, v druhej fáze by súkromní veritelia museli prijať zníženie svojich pohľadávok. Za to by dostali garancie na zvyšok peňazí.“

Zapojenie MMF by podľa Schäubleho dalo systému dôveryhodnosť, keďže žiadna iná inštitúcie nemá také skúsenosti s reštrukturalizáciou dlhu ani takú reputáciu na finančných trhoch. Tieto skúsenosti by sme mohli využiť v novom krízovom mechanizme. Veď v prvom rade budeme musieť presvedčiť finančné trhy, že nové pravidlá fungujú.“

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom pop