Kurz eura je už blízko nadhodnoteniu

Varšava 25. októbra (TASR) – Kurz eura je už blízko nadhodnoteniu. Ďalšie posilňovanie spoločnej európskej meny môže poškodiť hospodársky rast eurozóny, upozornil dnes ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) Bas Bakker.

"Euro už dosiahlo úroveň, ktorú označujeme ako tesne pred nadhodnotením. A silnejšie euro znamená pomalší rast eurozóny," pripomenul Bakker, podľa ktorého tak ďalšie posilnenie spoločnej meny môže zabrzdiť expanziu hospodárstva regiónu.

Kurz spoločnej európskej meny dnes prekročil 1,4000 USD/EUR a dopoludnia SELČ sa predával po 1,4053 USD, čo znamená, že zdolal aj hranicu 1,4051 USD/EUR. Obchodníci najnovšie predpovedajú, že už čoskoro zdolá ďalšiu métu: 1,4061 USD/EUR.

Dôvodom je oslabenie amerického dolára po víkendovom summite ministrov financií 20 najväčších ekonomík sveta, na ktorom sa dohodli, že nebudú devalvovať svoje meny. Okrem toho investori očakávajú, že Federálny rezervný systém (Fed), ktorý plní v USA funkciu centrálnej banky, ešte viac uvoľní svoju aj tak výrazne expanzívnu menovú politiku.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal zll