FINANCIE: Kyjev očakáva od EÚ a Svetovej banky do konca roka vyše miliardu eur

Moskva 28. októbra (TASR) – Ukrajina očakáva, že do konca tohto roka získa od Európskej únie (EÚ) a Svetovej banky (SB) vyše jednu miliardu eur. Povedal to dnes pre agentúru UNIAN ukrajinský minister financií Oleksandr Šlapak. Informovala o tom ruská agentúra RIA Novosti.

„Očakávame, že do konca tohto roka získa Ukrajina od Európskej únie 760 miliónov eur a od Svetovej banky zhruba 500 miliónov USD (392,22 milióna eur),“ povedal Šlapak.

V dôsledku dlhotrvajúcej politickej krízy a bojov na východe krajiny je Ukrajina na pokraji bankrotu. Situáciu štátu zhoršuje aj vysoký dlh energetickej spoločnosti Naftogaz voči ruskému Gazpromu, v dôsledku čoho Rusi v júni zastavili dodávky plynu na Ukrajinu.

Vláda sa snaží stabilizovať krajinu prostredníctvom medzinárodnej pomoci. V apríli tohto roka uzatvoril Kyjev dohodu o úvere s Medzinárodným menovým fondom (MMF) v hodnote 17 miliárd USD. V Kyjeve by sa zároveň v januári budúceho roka mala uskutočniť medzinárodná darcovská konferencia, ktorú organizuje EÚ.

(1 EUR = 1,2748 USD)

12 dan gl