Lídri EÚ musia presvedčiť investorov, že dokážu vyriešiť dlhovú krízu

Paríž 20. februára (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) musia presvedčiť investorov, že dokážu vyriešiť dlhovú krízu eurozóny. Vyhlásil to generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, ktorý je presvedčený, že tak urobia do konca marca.

"Trhy nie sú všetko, ale trhy sú dôležité," povedal Strauss-Kahn pre televíziu Bloomberg po skončení summitu G20 v Paríži. Dodal, že európski politici musia prijať opatrenia, ktoré budú – a nielen z pohľadu trhov – fungovať.

Lídri eurozóny po záchrannom úvere pre Grécko a Írsko hľadajú spôsob, ako prepracovať systém kontroly v 17-člennej menovej únii a vytvoriť trvalý mechanizmus na pomoc štátom, ktoré majú problémy s dlhmi.

A zatiaľ čo sa vlády pripravujú na marcové summity EÚ v Bruseli, proces prijímania rozhodnutí, ktoré by viedli k vyriešeniu krízy, sa spomaľuje. Európa pritom urýchlene potrebuje komplexný balík opatrení. Štáty eurozóny sa však nevedia dohodnúť na tom, ako zvýšiť objem prostriedkov v záchrannom fonde.

Podľa šéfa MMF ale v niektorých ohľadoch musia byť európski politici viac štátnikmi a prihliadať na spoločné záujmy európskeho bloku ako celku, a nie na domácu politickú scénu.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal gl