Lisabon dostane ďalšiu tranžu úveru, vláda uvoľní bankám 6,65 mld. eur

Lisabon 4. júna (TASR) – Portugalsko splnilo všetky stanovené podmienky v rámci ďalšieho hodnotenia plnenia záchranného programu a môže získať ďalšiu tranžu úveru zo strany medzinárodných veriteľov. Povedal to portugalský minister financií Vitor Gaspar po štvrtom hodnotení plnenia podmienok zo strany takzvanej Trojky, ktorú predstavujú Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond (MMF).

"Portugalsko splnilo všetky stanovené kritériá v rámci podmienok záchranného balíka EÚ, ECB a MMF," povedal Gaspar. To znamená, že Portugalsko by nemalo mať problém získať od medzinárodných veriteľov ďalšiu tranžu v objeme 4 miliardy eur. Celkový objem pomoci, na ktorej sa Lisabon dohodol s veriteľmi v máji minulého roka, predstavuje 78 miliárd eur.

Minister zároveň informoval, že vláda poskytne trom portugalským bankám na podporu likvidity viac než 6,65 miliardy eur. Pomoc získajú štátna banka CGD a dve súkromné banky BCP a BPI. Financie pre BCP a BPI budú poskytnuté v rámci záchranného balíka EÚ a MMF. CGD ako štátna inštitúcia dostane peniaze z iných zdrojov.

Informoval o tom server BBC.

12 dan pop