FINANCIE: Londýnski bankári nechcú odchod Británie z EÚ, varujú pred dôsledkami

Londýn 13. apríla (TASR) – Londýnski bankári sú proti vystúpeniu Británie z Európskej únie (EÚ). Varujú, že to ohrozí nielen banky v londýnskom City, ale aj britskú ekonomiku, ktorá ťaží z postavenia Londýna ako svetového finančného centra. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Michael Sherwood, podpredseda správnej rady britskej divízie Goldman Sachs Group, má ako jeden z mála bankárov odvahu povedať nahlas, čo si jeho kolegovia z londýnskeho City myslia: vyhrážanie sa odchodom Británie z EÚ ohrozuje britské podniky.

Goldman Sachs podobne ako ďalších zhruba 250 zahraničných bánk, ktoré pôsobia v City, v uplynulých 15 rokoch skonsolidovali svoje európske prevádzky, aby mohli ťažiť z výhod, ktoré im prináša jednotný trh EÚ. Ale doširoka otvorený prístup na obrovský európsky trh, ktorého hodnota sa odhaduje na 16,6 bilióna USD (11,97 bilióna eur), je teraz ohrozený, keďže britský premiér David Cameron sľúbil, že do konca roka 2017 vypíše referendum o členstve Británie v EÚ.

Ak sa Briti rozhodnú pre odchod z únie, mnohé zahraničné banky presunú svoje európske centrálny z Londýna do Frankfurtu nad Mohanom alebo Paríža, upozorňuje Sherwood. To však povedie aj k rozštiepenosti európskeho bankového sektora. A v každom prípade to bude rana pre City.

Sherwood nie je jediný bankár, ktorý je proti tzv. Brexitu, ako sa označuje odchod Británie z EÚ. Prieskum bankovej lobistickej skupiny TheCityUK odhalil, že 84 % lídrov z finančného priemyslu chce, aby Veľká Británia zostala členom únie. A to aj napriek tomu, že im Brusel reguluje odmeny. Drvivá väčšina firiem v londýnskom City sa totiž viac ako o svoje odmeny, obáva dôsledkov Brexitu na voľný pohyb kapitálu, tovaru služieb a pracovnej sily.

„Londýn je skutočne najdôležitejšie finančné centrum v Európe a banky enormne profitujú z toho, že je súčasťou otvoreného európskeho trhu,“ skonštatoval Win Bischoff, ktorý začiatkom apríla odstúpil z funkcie predsedu správnej rady Lloyds Banking Group. Dodal, že aj keď City odchod z únie v krátkodobom časovom horizonte veľmi nepocíti, pretože sťahovanie bankových centrál si vyžiada určitý čas, postupne o svoju pozíciu európskeho finančného centra príde, a tým aj o podiel na bankovom trhu.

Priority londýnskeho City však nezaujímajú voličov. Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý sa uskutočnil 7. apríla, 42 % respondentov je za vystúpenie Británie z EÚ, zatiaľ čo za jej zotrvanie v bloku by hlasovalo 37 % opýtaných.

(1 EUR = 1,3872 USD)

1 bal ed