Maďarská vláda ráta so septembrovým pokračovaním rokovaní s MMF

Budapešť 4. septembra (TASR) – Maďarská vláda aj naďalej ráta s tým, že rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou budú pokračovať v septembri v súlade s pôvodným plánom. Vyhlásila to dnes v Budapešti kancelária maďarského ministra bez kresla zodpovedného za rokovania s MMF Mihálya Vargu.

Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI kancelária konštatovala, že "udržiavanie kontaktov dotknutých strán je priebežné".

Maďarský Inštitút pre výskum hospodárstva (GKI) sa ale domnieva, že maďarská vláda deklarovala, že nemieni meniť svoju hospodársku politiku, preto k dohode s MMF a EÚ o úverovom programe nedôjde. Následkom toho nebude možné obnoviť ani dôveru investorov, ktorá by bola potrebná k naštartovaniu hospodárskeho rastu a k potrebným investíciám.

GKI v pondelok zverejnenej analýze predpovedal pre zvyšok roka pokračovanie recesie maďarskej ekonomiky – pre tento rok očakáva pokles HDP o 1,5 %. Podľa GKI tohtoročný a najmä budúcoročný cieľ deficitu bude možné udržať iba v prípade nových korekcií.

MMF minulý piatok vyhlásil, že udržiava kontakty s maďarskou vládou a s Európskou komisiou, zatiaľ však nevytýčil termín pokračovania rokovaní o úverovom programe, ktoré sa začali v júli. Riaditeľ MMF zodpovedný za zahraničné vzťahy Gerry Rice poznamenal, že júlové rokovania s Maďarskom boli konštruktívne a že dialóg bude pokračovať.

Podľa jeho slov k uzavretiu zmluvy bude ale potrebné dosiahnuť dohodu v niektorých zásadných hospodársko-politických oblastiach, vrátane oblasti plánovaných opatrení k posilneniu rozpočtu, ktoré musia byť vyvážené a udržateľné, ako aj v štrukturálnych reformách, ktoré by podporili ekonomický rast.

Rokovania Maďarska s delegáciami MMF a EÚ sa začali 17. júla. Maďarsko sa od vstupu do MMF pripravuje na uzatvorenie zmluvy o ôsmej pôžičke. Vláda koncom minulého roka avizovala, že chce rokovať s MMF o "spolupráci nového druhu". Maďarský parlament prijal 6. júla úpravu zákona o maďarskej centrálnej banke, ktorý bol v pôvodnej forme zo strany MMF, EÚ aj Európskej centrálnej banky neprijateľný.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) vs