Maďarská vláda vylúčila zavedenie ďalších úsporných opatrení

Budapešť 19. júla (TASR) – Maďarská vláda vylúčila ďalšie úsporné opatrenia a na rokovaniach so zahraničnými veriteľmi uviedla, že trvá na svojich plánoch na zavedenie dane pre finančný sektor, ktorá by mala priniesť štátu 200 miliárd forintov (712,12 milióna eur). Oznámil to dnes minister hospodárstva György Matolcsy.

Delegácia Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ) cez víkend prerušila hodnotenie úverového programu Maďarska ktoré je podmienkou pre uvoľnenie ďalšej splátky z pôžičky v celkovej hodnote 20 miliárd eur. Budapešť musí totiž podľa zahraničných veriteľov prijať tvrdšie opatrenia, aby zredukovala svoj rozpočtový deficit tak, ako sa dohodla s MMF a EÚ v roku 2008, keď jej schválili úver.

Budapešť získava od vlaňajška peniaze na trhoch a nečerpá prostriedky z úverového programu, ale využíva ho ako finančnú záchrannú sieť.

Očakáva sa, že rokovania sa dokončia začiatkom tohto týždňa. Rozhodnutie MMF a EÚ však má negatívny vplyv na forint, ktorý dnes ráno oslabil o 2,4 % na 288,80 HUF/EUR. Na porovnanie, v piatok (16.7.) sa forint obchodoval pri kurze okolo 282 HUF/EUR.

MMF požaduje, aby Maďarsko dodržalo dohodnuté znižovanie rozpočtového schodku. V tomto roku by mal deficit klesnúť na 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na budúci rok pod 3 % HDP. Podľa fondu v terajšej situácii, keď sú trhy citlivé na vládne deficity a úroveň verejných dlhov, je splnenie týchto cieľov "primeraným ukotvením nevyhnutného konsolidačného procesu a udržateľnosti dlhu". MMF dodal, že na dosiahnutie uvedených cieľov budú potrebné dodatočné opatrenia. "Udržateľná konsolidácia bude vyžadovať trvalé opatrenia, ktoré nepoškodzujú ekonomiku."

Vláda premiéra Viktora Orbána, ktorá sa dostala k moci po aprílových voľbách, uviedla, že chce predĺžiť existujúci úverový program, ktorý mal pôvodne skončiť v októbri, až do konca roka. Okrem toho sa chce dohodnúť na novom úvere pre roky 2011 a 2012.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 280,85 HUF)

1 20 bal lom zll