Maďarsko bude o rozpočte na rok 2011 rokovať s EÚ aj MMF

Budapešť 22. júla (TASR) – Maďarsko bude okrem rokovaní s Európskou úniou (EÚ) o svojom budúcoročnom rozpočte pokračovať aj v rozhovoroch s ostatnými zahraničnými organizáciami, vrátane Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to dnes v štátnej televízii hovorca maďarského premiéra Péter Szijjártó.

"Čo sa týka plánovania budúcoročného rozpočtu, budeme musieť o ňom rokovať s EÚ a s každým (koho sa to týka) v správnom čase," povedal.

Na otázku, či to znamená, že v septembri alebo začiatkom októbra by sa do Maďarska mohla vrátiť delegácia MMF, aby s vládou prerokovala novú dohodu, Szijjártó vyhlásil: "(Minister hospodárstva) György Matolcsy cez víkend jasne povedal, že maďarská vláda bude, samozrejme, pokračovať v rokovaniach s medzinárodnými organizáciami, vrátane MMF, EÚ a Európskej centrálnej banky."

Premiér Viktor Orbán však v stredu (21. 7.) po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou tvrdil, že jeho kabinet bude rokovať o spôsobe znižovania svojho rozpočtového deficitu s úniou, ale nemá dôvod o tom diskutovať s MMF, keďže dohoda Budapešti s fondom končí v októbri tohto roka.

MMF cez víkend prerušil kontrolu plnenia podmienok úveru v hodnote 20 miliárd eur, ktorý schválil Maďarsku v októbri 2008, keď krajine hrozil štátny bankrot, pretože vláda v Budapešti odmietla zaviesť ďalšie úsporné opatrenia na zníženie schodku verejných financií.

Orbán fondu odkázal, že Maďarsko podľa dohody tento rok zníži rozpočtový schodok na 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Dohoda sa však podľa premiéra netýka spôsobu, ako má kabinet dodržať stanovený fiškálny cieľ.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 bal dan gl