Maďarsko nemôže odkladať opatrenia na zníženie deficitu

Budapešť 30. augusta (TASR) – Maďarsko si nemôže dovoliť odkladať prijatie ďalších opatrení na zníženie rozpočtového deficitu, pripomína eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Je to zrejme odkaz maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý odmieta ďalšie škrty v rozpočte a namiesto toho by chcel jeho prehlbovanie zastaviť zavádzaním nových daní, napríklad pre banky.

"V období, keď ostatné krajiny vykročili na cestu konsolidácie verejných financií, si Maďarsko nemôže dovoliť odkloniť sa od tohto smeru. Namiesto zvyšovania rozpočtového schodku by malo sprísniť fiškálnu politiku, čo je predpokladom udržateľného rastu," povedal Rehn v rozhovore pre maďarský týždenník Vasárnapi Hírek.

Maďarsko v roku 2008 ako prvé z krajín únie muselo požiadať Brusel a MMF o finančnú pomoc vo výške 20 miliárd eur, ktorá ho zachránila pred bankrotom. Vtedajšia vláda sa zaviazala, že zavedie úsporné opatrenia a zredukuje výdavky a rozpočtový deficit.

MMF a EÚ v júli prerušili pravidelnú kvartálnu kontrolu plnenia úverových podmienok v Budapešti, lebo nový kabinet Viktora Orbána odmieta prijať ďalší úsporný program.

Premiér Orbán, ktorý zvíťazil v aprílových voľbách vďaka sľubom, že podporí oživenie ekonomiky, sa totiž namiesto úspor snaží zaplátať diery v rozpočte príjmami z novej bankovej dane. Maďarská vláda plánuje obnoviť rokovania s MMF a EÚ o plnení podmienok úveru v októbri, po komunálnych voľbách, v ktorých by si vládna strana Fidesz chcela upevniť svoju moc.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 bal zll