Maďarsko nepredalo pokladničné poukážky v plánovanom objeme

Frankfurt nad Mohanom 21. júla (TASR) – Strach zo štátneho bankrotu schladil odhodlanie investorov angažovať sa v Maďarsku. Krajina v utorok (20.7.) nepredala na finančnom trhu plánovaný objem trojmesačných pokladničných poukážok. Investori prejavili záujem o 35 miliárd HUF (12,05 milióna eur), ale vláda ich chcela predať za 45 miliárd HUF. Miera úročenia dosiahla 5,47 %. Takú vysokú ju Budapešť nemala od začiatku marca.

"Nemáme nijaké refinančné problémy," povedal agentúre Reuters vedúci maďarskej dlhovej agentúry László András Borbely. Dodal, že so získavaním kapitálu je Maďarsko v predstihu o 100 miliárd HUF. Investori však reagovali s obavami, euro kleslo na 1,2840 USD, hoci predtým sa dostalo na dvojmesačné maximum 1,3028 USD.

Maďarsko sa dostalo pred pár dňami na titulné strany novín. Medzinárodný menový fond (MMF) prerušil v Budapešti rokovania o poskytnutí ďalšej tranže z úverového rámca 20 miliárd eur, dohodnutého na jeseň 2008, keď Maďarsku hrozil štátny bankrot. MMF pokladá úsporné opatrenia vlády premiéra Viktora Orbána za nedostatočné. Orbán sa usiloval o získanie dôvery. V utorok povedal: "Trhy reagovali, ako vždy reagujú. Maďarsko svoje medzinárodné záväzky splní". Vláda na rozpočtovom schodku 3,8 % v tomto roku trvá. Európska komisia ho medzitým začala pokladať za nerealistický.

Problémy Maďarska v refinancovaní sa dostali do kontrastu s inými európskymi krajinami. V utorok sa na trhu presadili Írsko, Španielsko i Grécko. Atény, bojujúce o medzinárodnú dôveru, získali na trhu 1,95 miliardy eur pri úroku 4,05 %. Emisia prekonala pôvodný zámer o 3,85-krát.

V súvislosti s pozíciou eura devízový analytik nemeckej Commerzbank Lutz Karpowitz povedal, že "nálada pre euro je teraz dobrá". Zlé správy nemali naň nepriaznivý vplyv. Zdá sa, dodal Karpowitz, že európska dlhová kríza je v tejto chvíli prekonaná. Pred niekoľkými mesiacmi by správy o znížení ratingu Írska a prerušenie rokovania MMF v Budapešti viedli k výpredaju eura. Podľa analytika dokonca ani uverejnenie výsledkov stresového testu bánk eurozóny ohlásené na piatok na postavení spoločnej meny nič nezmení.

Sila eura prekvapuje. Ešte pred pár mesiacmi francúzska banka BNP Paribas predpovedala, že sa kurz eura prepadne na paritu s dolárom. Medzitým však začala rásť skepsa voči Spojeným štátom. Jej vzostup podporujú finančné problémy jednotlivých spolkových štátov, slabé výsledky maloobchodu a stagnujúci predaj rodinných domov. Trhy a analytici spochybňujú ďalšiu dynamiku americkej konjunktúry.

"Obavy o rozpad eurozóny pominuli," povedal David Bloom, ktorý je vedúcim devízových analýz v britskej banke HSBC. Nálada sa obracia proti doláru. Euro do konca roka voči nemu posilní. Bloom dokonca predpokladá, že sila eura začne znovu znepokojovať európskych exportérov a budú o nej diskutovať. "Iróniou je: Pýtame sa sami seba, či sa euro nezhodnocujeme veľmi rýchlo," dodal Bloom.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

(1 EUR = 290,57 HUF)

12 jns zll