Makúch: Zapojenie MMF do riešenia situácie v Grécku nie je aktuálne

Bratislava 30. marca (TASR) – Zapojenie Medzinárodného menového fondu (MMF) do riešenia situácie v Grécku nie je podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a člena Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jozefa Makúcha aktuálne. Momentálne totiž dokáže táto krajina predávať aj dlhopisy s nízkym ratingom na úrovni BBB-, čo umožňuje riešiť jej dlhy bez zapájania fondu.

Lídri Európskej únie (EÚ) sa na minulotýždňovom summite v Bruseli dohodli, že prípadná pomoc Grécku by mala formu kombinácie bilaterálnych pôžičiek od členských krajín eurozóny a úveru z MMF. To všetko však len v prípade, ak by svoj splatný dlh nevedela krajina financovať sama prostredníctvom predaja dlhopisov na finančných trhoch.

"Plán, ktorý bol schválený a ktorý počíta s určitou účasťou MMF, je myslený ako plán poslednej možnosti, ako riešiť situáciu. Ani ECB, ani samotné Grécko nepokladajú spustenie tohto plánu za reálne," zdôraznil dnes po rokovaní Bankovej rady (BR) NBS Makúch.

Prípadné spustenie záchranného mechanizmu pre Grécko považuje za "extrémne riešenie" a existuje preto len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa uvedie do života. "Ale je dôležité, aby takýto plán bol pripravený, pretože to upokojuje situáciu na trhoch a zvyšuje dôveru k riešeniu situácie v Grécku," dodal šéf slovenskej centrálnej banky.

Grécko je v problémoch pre vysoký deficit verejných financií, ktorý vlani dosiahol podľa odhadov 12,7 % hrubého domáceho produktu (HDP), a zároveň zadlženosť presahujúcu 110 % HDP. V tomto roku si krajina potrebuje požičať 54 miliárd eur, pričom už v apríli a v máji musí splatiť úvery za zhruba 20 miliárd eur.

vjo