FINANCIE: Malé a stredné firmy v eurozóne majú problémy pri získavaní úverov

Londýn 17. februára (TASR) – Malé a stredné firmy v eurozóne zápasia s čoraz väčšími problémami pri získavaní financií na svoj rozvoj. To vyvoláva nové pochybnosti o ďalšom zotavovaní menovej únie, konštatujú britské noviny Financial Times s odvolaním sa na výsledky prieskumu Európskej centrálnej banky.

Z ankety totiž vyplýva, že počet zamietnutých žiadostí o úvery pre tieto firmy v druhej polovici minulého roka výrazne vzrástol, pričom najväčšie ťažkosti majú podniky v Španielsku.

To je ďalší dôkaz, že oslabený bankový sektor obmedzuje hospodársky rast. Globálna finančná kríza má tak stále negatívny vplyv na poskytovanie úverov. Problémom tiež je, že menšie firmy v eurozóne okrem zlého prístupu k pôžičkám nemôžu získať kapitál ani prostredníctvom uvedenia akcií na burzu.

Výsledky tohto prieskumu ECB nadväzujú na správy, ktoré signalizujú, že zotavovanie eurozóny z recesie stráca tempo. Nemecký inštitút ZEW napríklad informoval, že podnikateľská dôvera v tejto najväčšej ekonomike eurozóny už päť mesiacov v rade klesá. Pritom index ekonomického sentimentu je dôležitým ukazovateľom vývoja hospodárstva v nasledujúcich mesiacoch.

Zo štúdie ECB vyplýva, že kým v 1. polroku 2009 zhruba 77 % malých a stredných firiem získalo úver od banky v plnej výške, v druhej polovici roka už tento počet klesol na 75 %. A naopak, pribudli zamietnuté úvery.

Spomedzi jednotlivých krajín sa počet odmietnutých úverov v 2. polroku 2009 oproti predchádzajúcim šiestim mesiacom v Nemecku zvýšil zo 6 % na 15 % a v Taliansku, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, stúpol z 9 % na 18 %. Najhoršia situácia je v Španielsku, kde banky v druhom polroku 2009 zamietli 25 % úverov. Len vo Francúzsku sa situácia zlepšila a počet zamietnutých úverov klesol z 12 % na 7 %.

Informovali o tom Financial Times.

12 bal zll