Medzinárodná menová vojna poškodzuje Európu

Frankfurt nad Mohanom 6. októbra (TASR) – Svet naruby: jeho najväčšie ekonomiky stavajú na oslabovanie svojich mien. Američania chcú tým eliminovať obrovský štátny dlh, Japonci chcú vytvoriť podmienky pre silnejší hospodársky rast. Číňania slabou menou podporujú svoj export. Medzinárodný menový fond (MMF) už varuje pred menovou vojnou. Nemecký denník Handelsblatt sa v tejto súvislosti pýta, či silné euro nerobí Európu slabou.

Euro je teraz znovu silné. Za posledné tri mesiace voči doláru spevnelo o 10 %, voči jenu o 4 % a jüanu o 8 %. Sila eura je zrejme hlúposťou. Američania, Japonci a Číňania z rozličných príčin chcú, aby ich meny boli slabé.

Výkonný šéf MMF Dominique Strauss-Kahn varuje pred dôsledkami pretekov o čo najnižší kurz doteraz silných svetových mien. Ich oslabovanie je vážnou hrozbou pre globálnu konjunktúru. Dôsledky tejto vojny by boli dlhodobé a spôsobili by obrovské škody.

Tendencie zamerané na oslabenie národných mien kritizovala ako prvá Nemecká spolková banka (DBB). Považuje ich za problematické.

V Európe nastal poplach. Politika oslabovania národných mien poškodzuje náš kontinent. Export z Európy sa stáva v cieľových krajinách drahším; ceny ich tovarov na európskom území klesajú. Konkurenčný boj sa zostruje. Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová v utorok (5. 10.) v Bruseli na summite EÚ – Ázia povedala, že bude treba hovoriť čo najrýchlejšie o "budúcnosti menového poriadku s reálnymi menovými kurzami".

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chce využiť prevzatie predsedníctva v skupine G20, ku ktorému dôjde 12. novembra, na to, aby položil základný kameň "nového menového poriadku" sveta.

Európa sa so svojou tradičnou peňažnou politikou, ktorá spočíva na nízkej inflácii, stabilných výmenných kurzoch a miernom zvyšovaní masy peňazí v obehu, dostáva do izolácie. Európska centrálna banka (ECB) má zakázané intervenovať na devízových trhoch. Iné je to v Japonsku. Keď jen dosiahol v septembri najvyšší kurz voči doláru za posledných 15 rokov, vláda v Tokiu stratila trpezlivosť. Po rokoch znovu poverila centrálnu banku, aby intervenovala proti vlastnej mene nákupom dolárov. V utorok urobila banka ďalší krok k oslabeniu jenu, keď znovu znížila svoju základnú úrokovú sadzbu.

Aj Spojené štáty pokladajú za dobré všetko, čo prospeje vzostupu ich ekonomiky. Menový expert BNP Paribas Hans-Günther Redeker poznamenal, že USA tlačia čoraz viac peňazí. Oslabením meny si chcú zabezpečiť podnet pre svoje hospodárstvo zvonku.

Čína mlčí. Na požiadavku Západu, aby výrazne zvýšila kurz jüanu, neodpovedá.

Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.

12 jns gl