Menový komisár Rehn upozorňuje na nebezpečenstvo menovej vojny

Berlín/Rím 10. februára (TASR) – Menový komisár EÚ Olli Rehn podľa DPA varoval pred veľmi silným kurzom eura. "Zvýšenie výmenného kurzu eura by bolo veľmi škodlivé pre južných členov eurozóny," uviedol Rehn v rozhovore pre nové vydanie rakúskeho týždenníka profil. Dodal, že rast kurzu spoločnej meny by ešte mohli zvládnuť Nemecko, Rakúsko, Holandsko a Fínsko. Južní členovia by však mohli mať problémy s vývozom do iných častí sveta.

Rehn upozornil aj na nebezpečenstvo menovej vojny, ktorá by eurozóne priťažila. "Vidím nebezpečenstvo v znehodnocovaní mien z konkurenčných príčin," pokračoval. "Nedávno sme varovali japonskú vládu pred krokmi smerujúcimi k devalvácii" jenu. Súčasne žiada reformy svetového menového systému, ktorými by sa zabránilo negatívnemu vplyvu na svetový obchod.

Aj v nemeckých exportných odvetviach vyvolávajú dôsledky japonskej menovej politiky obavy. "Pokladáme za reálne nebezpečenstvo, že japonské podniky v dôsledku zmeneného výmenného kurzu (jenu), môžu odňať nemeckým vývozcom podiely na trhu," takto sa pre dnešné vydanie týždenníka Euro am Sonntag vyjadril prezident združenia zahraničného obchodu BGA Anton Börner. Nemecký sektor obchodu nesúhlasí s rozhodnutím japonskej vlády, ktorá fakticky zrušila nezávislosť centrálnej banky a jeny zaplavili trhy.

Eurozóna zrejme podľa Rehna prekonala najťažšiu fázu eurokrízy. A dodal: "Kríza vrhá dlhý tieň predovšetkým svojimi sociálnymi dôsledkami," ale "hororový scenár rozpadu eurozóny nevyšiel". Euroštáty však musia pokračovať v ozdravovaní svojich rozpočtov a v štrukturálnych reformách.

Finančné trhy aj naďalej reagujú veľmi nervózne. Potvrdil to aj tento týždeň, v ktorom sa rozvinul škandál o údajných čiernych fondoch vládnucej španielskej Ľudovej strany (PP) a priblížili sa talianske parlamentné voľby. "Trhy ihneď zareagovali a úročenie štátnych dlhopisov oboch krajín prudko vzrástlo", povedal Rehn. Podľa neho je to signál, "že sme boj s krízou ešte nevyhrali." A nech by mala budúca talianska vláda akúkoľvek farbu, bude dôležité, aby pokračovala v reformách. Nemôže sa od nich odkloniť.

Parlamentné voľby sa uskutočnia v Taliansku o dva týždne.

3 jns pop