Mincovňa v Stuttgarte už začala s razbou lotyšských euromincí

Brusel 1. augusta (TASR) – Lotyšsko sa stane v poradí 18. členom eurozóny od 1. januára 2014. V stredu (31. 7.) uzreli svetlo sveta prvé lotyšské euromince, ktoré nahradia národnú menu lat.

Internetový denník EUobserver dnes uviedol, že prvé euromince s lotyšskými motívmi boli vyrazené v Stuttgarte, v štátnej mincovni v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Zmluva s touto mincovňou bola uzavretá na základe výberového konania, ktoré pripravila Lotyšská národná banka.

Celkom 400 miliónov euromincí rôznych nominálnych hodnôt bude potrebné dodať do Lotyšska ešte pred jeho vstupom do európskej menovej únie.

Na rube mincí s nominálnou hodnotou 1 a 2 euro bude zobrazený portrét lotyšskej ľudovej dievčiny. Na zadnej strane mincí s nominálnou hodnotou 50-, 20- a 10-eurocentov bude predstavený veľký erb Lotyšska a najmenšie 5-, 2- a 1-eurocentové mince stvárnia malý erb Lotyšska.

Dizajnové modely národných návrhov pre rub euromincí schvaľuje podvýbor pre euromince Rady EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti (ECOFIN). Víťazné návrhy pre národné symboly boli vybraté na základe celonárodnej lotyšskej súťaže nápadov v roku 2004.