Minister W.Schäuble vyzval Európsky parlament na podporu bankovej únie

Berlín 23. decembra (TASR) – Nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble vyzval počas víkendu Európsky parlament (EP), aby neblokoval dohodu o vytvorení bankovej únie. Informuje o tom agentúra DPA. Uviedol, že "s tým, čo sme dosiahli v prípade bankovej únie, som veľmi spokojný".

Podľa ministra sa minulý týždeň dosiahol veľký pokrok vo veľmi dôležitej oblasti spoločenstva. "Teraz však musí prejaviť svoju zodpovednosť aj Európsky parlament, aby sme mohli dokončiť legislatívny proces ešte pred májovými voľbami EP," dodal Schäuble.

Šéf EP Martin Schulz totiž dohodu ministrov financií ostro kritizoval a oznámil, že zástupcovia občanov EÚ návrh na vytvorenie bankovej únie v navrhnutej podobe neschvália. Schulz poukázal na to, že rozhodujúca úloha v nej zostane národným štátom, kým význam pôsobenia EÚ bude slabý.

Schulz chce dať viac právomocí Európskej komisii (EK). Okrem toho bude do rozhodovacieho procesu zasahovať veľa orgánov, čo znemožní prijímať rýchlo rozhodnutia. Ak sa návrh na formu bankovej únie presadí, bude to najväčšia chyba v doterajšom úsilí o vytvorení mechanizmu na zvládanie kríz v sektore.

Ministri financií sa v stredu (18. 12.) večer po maratónskych rokovaniach dohodli na podobe ďalšieho piliera bankovej únie. Zhodli sa na pravidlách ozdravovania alebo likvidácie nezdravých úverových ústavov. Mechanizmus bude lepšie chrániť sporiteľov bánk, ale aj daňových poplatníkov pred stratami. Jadrom dohody je vytvorenie spoločného fondu, v ktorom sa má za desať rokov sústrediť 55 miliárd eur zo samotných bánk. Fond bude pomáhať bankám, ktoré sa ešte oplatí zachrániť, alebo prispievať na likvidáciu neperspektívnych ústavov.

Po dohode ministrov o vytvorení bankovej únie sa musí k nej kladne vyjadriť aj Európsky parlament.

Projekt bankovej únie schválila koncom minulého týždňa na summite v Bruseli aj Európska rada, ktorá pozostáva z hláv štátov a vlád a jej členom je aj predseda Európskej komisie. Rada je politickým grémiom, ktoré dáva EÚ impulzy pre jej vývoj.

3 jns gl