Ministri financií EÚ budú 30. septembra rokovať o počte kresiel v MMF

Brusel 3. septembra (TASR) – Ministri financií Európskej únie sa koncom septembra zídu na neformálnej schôdzke, na ktorej chcú riešiť rastúci nátlak Spojených štátov na úniu, aby obmedzila svoj vplyv vo Výkonnej rade Medzinárodného menového fondu (MMF). Povedal to dnes jeden z diplomatov únie.

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk sa podľa diplomata zídu 30. septembra, iba týždeň pred výročným zasadnutím MMF vo Washingtone. To sa uskutoční od 8. do 10. októbra. Podľa zdrojov EÚ sa však ministri financií určite tak skoro nedohodnú na znížení počtu kresiel únie vo Výkonnej rade MMF.

Spojené štáty tlačia na Európsku úniu, aby znížila počet svojich kresiel vo Výkonnej rade MMF v prospech nových, nastupujúcich ekonomík, akými sú Čína alebo India. Keďže Európa odmietala vzdať sa súčasného rozsahu moci v MMF, Washington minulý mesiac urobil bezprecedentný krok a odmietol súhlasiť s návrhom rezolúcie zo strany EÚ, aby sa v 24-člennej Výkonnej rade MMF zachovala európska dominancia. EÚ má momentálne v rade deväť kresiel.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll