Ministri financií EÚ neschválili návrh na zavedenie dane pre banky

Madrid 17. apríla (TASR) – Ministri financií Európskej únie dnes neschválili návrh na zavedenie dane pre banky v únii, ktoré odvádzali do tzv. záchranného fondu. Neúspech dnešných rokovaní tak zrejme povedie k oddialeniu globálnej dohody o týchto poplatkoch.

Priekopníkom tejto myšlienky v rámci EÚ je eurokomisár pre vnútorný obchod Michael Barnier, ktorý tento návrh predloží na júnovom summite EÚ.

Podľa neho banky a finančné inštitúcie by mali odvádzať platby do národných fondov, z ktorých by sa financovala prípadná pomoc bankám, aby ich pred krachom nemuseli zachraňovať daňoví poplatníci.

Francúzska ministerka financií Christine Lagardeová v piatok (16.4.) navrhla, aby všetky veľké finančné skupiny platili daň, ktorej výška by bola závislá od miery rizika ich aktivít.

"Čím riskantnejšie aktivity, tým vyššie poplatky by mali platiť. Mohli by sme to nazvať daňou z rizika," vyhlásila Lagardeová.

Výšku poplatku, ktorý by banky odvádzali do záchranného fondu pre prípad budúcich kríz, by si určili jednotlivé krajiny Európskej únie individuálne.

Vitor Manuel Ribeiro Constancio, guvernér portugalskej centrálnej banky, ktorý onedlho prevezme post viceprezidenta Európskej centrálnej banky ale pripomenul, že tieto poplatky by mali ísť len do záchranného fondu a nie na iné projekty. Španielska ministerka financií Elena Salgadová, ktorá viedla dnešnú diskusiu, lebo jej krajina predsedá EÚ však naznačila, že nábeh na daň pre banky sa nestretol s jednomyseľným súhlasom. Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk mali naň rozdielne názory.

Podľa prezidenta Európskej centrálnej banky Jeana-Clauda Tricheta zavedenie akéhokoľvek poplatku pre banky je potrebné starostlivo "vyvážiť" paralelným tlakom na finančné ústavy, aby si zabezpečili dostatočné a kvalitné kapitálové rezervy a vyhli sa nadmerne riskantným aktivitám, ktoré stáli pri zrode nedávnej finančnej krízy.

Okrem neúspešných rokovaní o dani pre banky, sa však ministri financií eurozóny 16.4. v princípe dohodli na vytvorení trvalého mechanizmu na riešenie hospodárskych kríz v eurozóne. Európska komisia plánuje zverejniť tento návrh 12. mája.

"Dohodli sme sa, že potrebujeme trvalý mechanizmus riešenia kríz," uviedol luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý je predsedom euroskupiny, združenia ministrov financií eurozóny.

Informovali o tom agentúry Reuters, AP a DPA.

1 2 3 bal pop