FINANCIE: Ministri financií EÚ podporili pôžičku pre Ukrajinu za 1,8 mld. eur

Brusel 27. januára (TASR) – Ministri financií Európskej únie podporili poskytnutie pôžičky Ukrajine v hodnote 1,8 miliardy eur. Nový program bude rozložený na obdobie tohto a budúceho roka a mal by krajine pomôcť udržať ekonomiku v súčasnej napätej situácii nad vodou. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že podľa ministrov by sa v neskoršom období mohlo diskutovať aj o zvýšení pomoci.

Viacero európskych vlád vrátane Británie pritom navrhovalo na spomínané obdobie balík o 800 miliónov eur vyšší. „Európska komisia navrhla pomoc v celkovej sume 1,8 miliardy eur. Niektorí z nás mali v pláne vyššiu sumu,“ povedal francúzsky minister financií Michel Sapin. Niektoré štáty navrhli, aby pomoc pre Ukrajinu na roky 2015 a 2016, ktorú budú predstavovať strednodobé úvery, dosiahla 2,6 miliardy eur. Podľa Sapina je však teraz dôležité, aby sa schválená pomoc začala realizovať čo najskôr a ukrajinská vláda sa nedostala do neriešiteľnej situácie. V roku 2014 poskytla EÚ Kyjevu celkovo okolo 1,4 miliardy eur.

Ukrajinu, ktorú pokračujúce boje s proruskými separatistami na východe štátu finančne vyčerpávajú, drží v súčasnosti nad vodou pomoc zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF). Ten sa s cieľom zabrániť bankrotu štátu dohodol v apríli minulého roka s Kyjevom na dvojročnom úvere v celkovej hodnote 17 miliárd USD (15,04 miliardy eur). Časť ekonómov ale tvrdí, že pre väčšie ekonomické problémy bude Ukrajina potrebovať ešte ďalších 15 miliárd USD. Ukrajinská vláda preto dúfa, že opätovne rozbehnuté diskusie s fondom povedú k dohode o ďalšej pomoci.

V tejto súvislosti šéfka MMF Christine Lagardeová na Svetovom ekonomickom fóre v Davose povedala, že podporuje väčší finančný balík pre Ukrajinu, ktorý bude rozložený na dlhšie časové obdobie, no podmienkou sú štrukturálne ekonomické a fiškálne reformy.

Čo sa týka pomoci EÚ, na uvoľnenie prvých peňazí v rámci nového balíka pomoci je nevyhnutné podpísať s Kyjevom memorandum o porozumení, v ktorom by sa Ukrajina zaviazala k reformám. Tie by okrem iného zahrňovali napríklad aj modernizáciu bankového a energetického sektora.

(1 EUR = 1,1306 USD)

1 dan pop