Ministri financií EÚ sa nedohodli na jednotnom bankovom dohľade

Nikózia 15. septembra (TASR) – Európski ministri financií sa zatiaľ nedokázali dohodnúť na rámci pre nový bankový dohľad, ktorý je jedným z kľúčových častí plánu na posilnenie finančného systému eurozóny a ukončenie 3-ročnej dlhovej krízy regiónu.

Európsky komisár pre vnútorný trh Michel Barnier aj napriek odporu Nemecka verí, že nový kontrolný mechanizmus začne fungovať začiatkom budúceho roka. S novým mechanizmom dohľadu musia súhlasiť všetky členské štáty únie, aj keď má na začiatku fungovať len v eurozóne a zvyšné krajiny sa môžu pripojiť v prípade záujmu.

Vyčkávací postoj Nemecka sa stretol s kritikou svojich európskych partnerov. "Je pre nás dôležité dodržať dohodnuté tempo," uviedol belgický minister financií Steven Vanackere na okraji stretnutia ministrov financií EÚ v cyperskej Nikózii. Plány na bankovú úniu, ku ktorej okrem bankového dohľadu patrí aj spoločný fond na poistenie vkladov, prezentovala Európska komisia (EK) v stredu (12. 9.). Kvôli mnohým námietkam, napríklad z Nemecka, je však realizácia projektu problematická.

Barnier chce dokončiť potrebný legislatívny proces ešte do konca tohto roka, aby jednotný bankový dohľad v eurozóne začal fungovať už v januári 2013. "Harmonogram je náročný, ale uskutočniteľný," uviedol Barnier.

Spolkový minister financií Wolfgang Schäuble však považuje termín za nerealistický. "Musíme si dať pozor, aby časový plán nevzbudzoval zbytočné očakávania, ktoré nedokážme naplniť," uviedol Schäuble.

Dohľad nad bankami v eurozóne by mala vykonávať Európska centrálna banka (ECB). Jednotný dohľad je podmienkou, aby finančné inštitúty, ktoré sa ocitnú v problémoch, mohli čerpať úvery priamo z eurovalu. "Nepredpokladám, že priama kapitalizácia bánk z Európskeho mechanizmu pre stabilitu bude fungovať už od 1. januára 2013," uviedol k tomu Schäuble. Naopak Francúzsko požaduje dodržanie termínu.

Barnier v Nikózii odmietol kritiku Berlína, že chce, aby nemeckí sporitelia zachraňovali banky v ostatných krajinách eurozóny. "Nikdy som takýto návrh nepredložil," uviedol. Upozornil, že existujúce národné fondy na ochranu vkladov sa nemajú zlučovať.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.