FINANCIE: Ministri financií eurozóny nezverejnia detaily pomoci Grécka

Brusel 12. februára (TASR) – Ministri financií eurozóny môžu v pondelok (15. 2.) rokovať o balíku finančnej podpory pre Grécko, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nezverejnia žiadne detaily, uviedol pre agentúru Reuters bruselský zdroj. Dodal, že treba držať trhy v neistote.

Lídri EÚ na štvrtkovom (11. 2.) summite prisľúbili, že Grécku pomôžu, neuviedli však žiadne detaily, ako chcú podporiť krajinu pri znižovaní deficitu a riešení jej problémov s financovaním dlhu. Požadujú však od gréckej vlády, aby znížila svoj rozpočtový deficit.

"Musíme nechať trh v neistote o tom, čo urobíme. Aj keď vypracujeme detaily, určite nezájdeme tak ďaleko, aby sme ich zverejnili," povedal zdroj.

Ministri financií 16 krajín eurozóny sa stretnú v pondelok v Bruseli a v utorok sa k nim pripoja aj ministri ostatných krajín EÚ.

"Musíme zobrať do úvahy, že nesmieme dať trhu neobmedzené záruky," povedal predstaviteľ veľkej krajiny eurozóny, ktorý sa podieľal na diskusiách týkajúcich sa Grécka. "Nemôže existovať nejaká klauzula o automatickom podpornom pláne" pre krajiny ako Grécko alebo iné, ktoré majú problémy s deficitom a dlhmi, ako sú Španielsko a Portugalsko, uviedol zdroj.

"Na stretnutí Eurokupiny sa možno bude diskutovať aj o spôsobe záchrany Grécka," myslí si zdroj, ktorý vzápätí dodal: "Aj keď vypracujeme detaily, určite nezájdeme tak ďaleko, aby sme ich zverejnili."

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl