FINANCIE: Ministri financií eurozóny odložili hlasovanie o viceprezidentovi ECB

Brusel 19. januára (TASR) – Ministri financií eurozóny odložili hlasovanie o novom viceprezidentovi Európskej centrálne banky (ECB) na február. Uviedol to diplomatický zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Ministri sa tak rozhodli preto, aby umožnili príslušným orgánom preskúmať z právneho hľadiska procedúru hlasovania.

"Hlasovať sa bude až vo februári," povedal nemenovaný diplomat agentúre Reuters po skončení schôdze ministrov 16 krajín, ktoré zaviedli spoločnú európsku menu.

Najhorúcejšími kandidátmi na funkciu, ktorá sa uvoľní 31. mája po vypršaní mandátu súčasného viceprezidenta Lucasa Papademosa, sú šéf luxemburskej centrálnej banky Yves Mersch a guvernér portugalskej centrálnej banky Vitor Constancio.

Viceprezident má významné postavenie v rámci ECB. Má totiž na starosti dohľad nad finančnou stabilitou regiónu a nad bankami.

V rámci tzv. gentlemanskej dohody sa v ECB uplatňuje pravidlo, že viceprezidentom by sa mal stať kandidát z malej krajiny, ktorá nemá významné kreslo v európskych inštitúciách.

Mersch je podľa niektorých analytikov skôr zástancom tvrdej protiinflačnej politiky, zatiaľ čo Constancio dáva prednosť rozhodnutiam, ktoré podporujú hospodársky rast.

Bez ohľadu na to, ktorého z kandidátov ministri vyberú, ich voľbu musia schváliť ešte lídri Európskej únie (EÚ) na marcovom summite a tiež Európsky parlament (EP). Neočakáva sa však, že by s tým mali byť nejaké problémy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl